Rozrusznik, Alternator, regulator napięcia, przekaźnik rozrusznika

Wszelkie dyskusje na temat modyfikacji i problemów z elektryką, światłami, owiewkami, lakierowaniem a także o pozostałych elementach nadwozia
Awatar użytkownika
Michał XX

Rozrusznik, Alternator, regulator napięcia, przekaźnik rozrusznika

Postautor: Michał XX » 05 sierpnia 2017, 10:14

Skoro już się przywitałem opiszę swój problem z XX z 98r. Dodam na początku, że czytałem i przeglądałem forum. M

Wybierając się na szybkie nocne latanie podjechałem pod stacje benzynową zalałem rumaka ale już go nieodpaliłem. Na pych poszedł :) i tak przez 250 KM.
Na początku jeszcze kręcił ale nie chciał odpalić. Światła po przejechaniu około 200 KM zanikały jak dodawałem gazu rozjaśniał mi nocne zakamarki ich blask. Odpalałem maszyne i gasiłem kilka razy, jednak każdorazowo na pych. W końcu musiałem jakoś wrócić do domu.

Do rzeczy.
Obecnie Moto po naładowaniu akumulatora w ogóle nie kręci. Jak daje starterem iskre to tylko tyrkocze przekaźnik rozrusznika. W przekaźniku bezpiecznik 30A był przepalony w sumie to aż stopiony został w nim plastik. światła świecą ładnie mocno na wyłączonym motorze.

Co walneło?
Bezpieczniki sprawne. tak bynajmniej mi się wydaje chyba, że jakiś przeoczyłem.
Przekaźnik rozrusznika wymieniłem jednak po wymianie zachowuje się identycznie jak poprzedni.
Regulator napięcia podejrzewałem tę właśnie część. Ze względu na zanikające światła podczas jazdy i rozbłysk przy dodawaniu gazu. Czy jednak walnięty regulator jest odpowiedzialny za nie kręcenie rozrusznikiem? Z tego co czytałem na forum to chyba nie.
Alternator wydaje mi się, że nie ma nic z tym wspólnego chodź mogę być w błędzie.
No i doszedłem do finału rozrusznik. Boję się, że to jego wina. Gdzie znajduje się rozrusznik? Pod bakiem w której części? Jakieś foto? Czytałem na tym forum, że mogę sprawdzić napięcie dochodzące do rozrusznika czy takie występuje. Jak to najłatwiej sprawdzić może się da bez zdejmowania owiewek?
Drodzy znawcy na co stawiacie?
Awatar użytkownika
gacek123456

Re: Rozrusznik, Alternator, regulator napięcia, przekaźnik rozrusznika

Postautor: gacek123456 » 05 sierpnia 2017, 10:43

Może upaliło przekaźnik rozrusznika a co do ładowania to raczej go nie masz skoro światła tak przygasały.
Awatar użytkownika
Michał XX

Postautor: Michał XX » 05 sierpnia 2017, 13:57

Wydaje mi się że przydażyła się kumulacja. ale pomału najpierw zapłon. Rozrusznik jest chyba dead. Wziąłem kabelek pod minus na akumulatorze i na plus na przekaźniku rozrusznika i nic. Nie wiem jak jeszcze mogę sprawdzić rozrusznik. Może ktoś podpowiedzieć jak wymienić rozrusznik w XX ?
Dołączam foto. Niech ktoś podpowie jaki płyn płynie w rurze wskazanej na zdjęciu.
IMG_20170805_143929.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Michał XX

Postautor: Michał XX » 06 sierpnia 2017, 12:29

Ok udało się wydostać rozrusznik pytanie tylko co to za rura od płynu chłodnicowego? normalnie mogę zalać potem zbiornik gdzie się go uzupełnia wow. Tak wygląda rozrusznik nic nie przepalone ale nie działa
IMG_20170805_205229 — kopia.jpg
IMG_20170805_211759 — kopia.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
gacek123456

Postautor: gacek123456 » 06 sierpnia 2017, 16:58

Wąż od układu chłodzenia. Płyn zalewa się powoli do chłodnicy na full + do zbiorniczka koło aku. do połowy stanu.
Wirnik nie tarł o stator? Na ostro to w ogóle próbowałeś ten rozrusznik skoro tak w ciemno go wydarłeś i rozkręciłeś?
Awatar użytkownika
Dual-D1

Postautor: Dual-D1 » 06 sierpnia 2017, 18:18

Przed rozebraniem trzeba było go sprawdzić na krótko podłączając osobnymi przewodami do aku.
Awatar użytkownika
Michał XX

Postautor: Michał XX » 07 sierpnia 2017, 09:11

Dzieki. Czy do zalania chlodnicy nalezy rozebrac moto z przednich owiewek? Rozrusznik na krótko nie kreci, po pracy go przeczyszcze i złożę zobaczymy czy zakreci na krótko. Przy wkladaniu delikatnie ale czy powoeninem zwrócić na coś szczególną uwagę?
Awatar użytkownika
Dual-D1

Postautor: Dual-D1 » 07 sierpnia 2017, 21:25

Rozrusznik z magnesami stałymi nie jest mocno skomplikowany, powinieneś dość łatwo zdiagnozować co go boli. Gdybyś mógł podjechać to się go opanuje.
Awatar użytkownika
Michał XX

Postautor: Michał XX » 08 sierpnia 2017, 08:59

Szczotki mocno zużyte ale po przeczyszczeniu i posmarowanii ruszyl. Złożę i zobaczymy co dalej. Czuje, ze to nie koniec przygody. Gdzie moglbym podjechac? Jak cos to priv
Awatar użytkownika
Dual-D1

Postautor: Dual-D1 » 10 sierpnia 2017, 18:24

Mam rozruszniki do xx-a, co prawda używane , ale sprawne z dobrymi szczotkami, tak że jak byś miał problem to zapraszam , w miarę możliwości pomogę .Mieszkam niedaleko Kłodawy w pow. kolskim.
Awatar użytkownika
ssmolen

Postautor: ssmolen » 06 grudnia 2018, 17:26

Cześć

Pytanie Michał XX:

Dobrałeś się do tego rozrusznika z tej pozycji co zrobiłeś zdjęcie tzn spod baku czy trzeba odkręcić bok? Podpowiesz jak to zrobić?

Mam wrażenie, że mój się skleił od ostatniego długiego kręcenia:)

Wróć do „Rama / Owiewki / Elektryka”