Instalacja pneumatyczna

O wszystkim bez zahamowań.
Awatar użytkownika
thrillco
Kontaktowanie:

Instalacja pneumatyczna

Postautor: thrillco » 03 lutego 2019, 20:06

Szykuję się po raz pierwszy do budowy garażowej instalacji pneumatycznej. Może mamy kogoś kto się zna, dla mnie to całkiem nowy temat, znam szczątkowe informacje.
Plan jest taki:
kompresor 50 litrów zostanie połączony z zbiornikiem buforowym około 100 litrowym (butla hydroforu lub lpg). Następnie zostanie wyprowadzone połączenie przewodami do filtra (odwadniacza) oraz pionowo w dół z zaworem kulowym jako spust kondensatu, następnie do rozgałęźnika szybko złączek.

Główne założenie to instalacja do montażownicy oponiarskiej (min 6bar) , ale jakieś małe malowanko, czy inne konserwacje też będą . Nie będzie to praca ciągła.

Jakie przewody użyć - guma czy tworzywo? w zbiorniku buforowym na dnie też zawór kulowy do spustu?
inne porady mile widziane.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dual-D1

Re: Instalacja pneumatyczna

Postautor: Dual-D1 » 03 lutego 2019, 20:50

Podstawowe pytanie,to jakie będzie zapotrzebowanie na powietrze w l/min. i do tego trzeba dobrać kompresor o wydajności trochę większej.Każdy zbiornik powietrza powinien być wyposażony w zawór spustowy kondensatu.Przewody mogą być metalowe, z tworzywa lub gumowe, ważne żeby były odpowiednio wytrzymałe.Przy sprężaniu powietrza wytwarza się sporo ciepła,przewody będą się nagrzewać, można zastosować jakąś prostą chłodnicę między sprężarką a instalacją.
Awatar użytkownika
marjusz
Kontaktowanie:

Postautor: marjusz » 04 lutego 2019, 15:58

Wydaje mi się, że taki kompresorek 50L to za mały do takiej roboty. Dwa razy fukniesz i będzie juz pompował. Nie lepiej ci po prostu kupic porządny kompresor?
WWW.MOTO-MARLON.PL części i akcesoria motocyklowe.
RURY ZAWIESZEŃ,LS2, MT, NISSIN, GIVI, KAPPA MODEKA,BUSE, MRA i wiele innych marek.
Zapraszam!!!
Awatar użytkownika
Dual-D1

Postautor: Dual-D1 » 04 lutego 2019, 19:48

Jeżeli kompresor miałby wydajność na wypływie 500- 600 l/min, to i butla 50 l mogłaby być.Jak wydajność będzie mała, to i duża butla nie wystarczy.
Awatar użytkownika
krukers

Postautor: krukers » 10 lutego 2019, 14:41

czesc.
Mam kompresor airpress prim air u siebie( wydajność sprężarki 310 l, butla 50L). Szczerze? on jest dobry do amatorskiej zabawy w garażu, mi po 2 latach zabawy w garażu już nie wystarcza. Od wielkiego dzwona coś pomalować ok, ale o podpinaniu narzędzi pneumatycznych( przykład szlifierka mimosrodowa) czy sytuacji gdzie potrzebujesz więcej powietrza "na raz"(przedmuchiwanie większych elementów) możesz zapomnieć. Sprężarka nie wydala, lepiej dołożyć te 300zł i kupić coś o wydajności minimum 500-600L.
Awatar użytkownika
florius

Postautor: florius » 20 lutego 2019, 23:55

W zbiornikach koniecznie spsty kondensatu, a przewody moim zdaniem najlepiej tworzywo. W razie czego łatwo przerobić, i nie korodują.
Awatar użytkownika
sabaton

Postautor: sabaton » 26 lutego 2019, 22:22

Ja mam kompresor 200l do tego instalację z klejonego PP. Średnica do wyboru.W zalezności od odległości od kompresora. Mam juz kilka lat tak. Co ważne u mnie jest 12bar max w instalacji i wszystko wytrzymuje.

Wróć do „Off-Topic”